Vyhľadávanie


Rozšírené vyhľadávanie

Posledný článok
POĎAKOVANIE

Pridané: 14.11.2019

Zobraziť celý článok...

Najnovšia fotografia

Putovanie Bratislavou


Dnes je na obed
Polievka šošovicová so zeleninou
Kuracie prsia na smotane
Cestovina
Voda so sirupomRSS zdroje

rss RSS novinky
rss RSS články
rss RSS galéria


Partneri a sponzori

progeCAD logo

ISIC

Národný projekt: Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva

Zvyšovanie kvality vzdelávania v základných a stredných školách s využitím elektronického testovania

Národný projekt - Rozvoj stredného odborného vzdelávania

Facebook stranka školy

Instagram stranka školy

Xtra Slovakia s. r. o.

Enviral

Saneca
Holokaust

Holokaust - systematické, štátom vykonávané prenasledovanie a hromadné vyvražďovanie etnických, náboženských, či politických skupín počas druhej svetovej vojny, vykonávané nacistickým Nemeckom a jeho spojencami. Ako všetci vieme sa toto slovo spája s druhou svetovou vojnou, dá sa povedať priam nehumánnou katastrofou. Milióny mŕtvych ľudí, neľudské podmienky pre prácu a celkové živobytie, tyrania. Na počesť tejto tragickej udalosti je v Seredi múzeum holokaustu. Človek má možnosť zúčastniť sa prednášok a mnoho ďalších zaujímavostí. Žiaci prvých a druhých ročníkov našej školy mali možnosť zúčastniť sa tejto exkurzie a tak sa ponoriť do problematiky, ktorá je taktiež medzi preberanými učivami aj na hodinách dejepisu.

Mne osobne prišla exkurzia zaujímavá, no napriek tomu veľmi smutná. Sama mám 18 rokov a spracovávala som to ťažko. Toto múzeum vzniklo v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny boli z neho deportovaní slovenskí Židia. Putovali do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov, zriadených na okupovanom území Poľska. Väčšina deportovaných Židov sa už naspäť nikdy nevrátila. Mali sme možnosť sa stretnúť s menami 4600 Židov vypísaných na sklených tabuliach pozdĺž múzea, s pôvodným zreštaurovaným deportačným vozňom, niektorými čiastočne zrekonštruovanými budovami. Taktiež sú tam vystavené pôvodné trámy konštrukcie z 2. svetovej vojny, pruhované dobové pyžamo, keramické odliatky z nájdených topánok, kufre, fotografie v životnej veľkosti a mnoho iných. Múzeom nás sprevádzala pani sprievodkyňa ktorá mala super výklad a taktiež obsiahlo odpovedala na otázky. Jej kolega Matej Beránek nám prednášal o bývalom prezidentovi Jozefovi Tisovi, ktorý je žiaľ v súčasnosti vykresľovaný ako martýr, no jeho prednáška bola objektívna.

V areáli panovala pochmúrna nálada, z budov išlo napätie a celková atmosféra nebola ani zďaleka uvoľnená, akoby si človek mohol myslieť. Tamojšia história tam zanechala patričnú stopu.

Infovek MVP SŠ ISIC
© SOŠ Hlohovec 2010 - 2019 | Vytvoril Peter Kianička
Stredná odborná škola, Nerudova 13, 92001 Hlohovec, číslo školy: 623015
tel: 033 7320076, fax: 033 7320075, e-mail: zss.hlohovec@zupa-tt.sk
Optimalizované pre: 1024x768+, IE8+, FF3+, Opera 10+, Chrome3+